Neurotyping

Neurotyping

Neurotyping je revoluční způsob, díky kterému můžeme zjistit, jaký typ osobnosti (neurotypu) jste a jak by jste podle toho měli upravit trénink, jídlo a suplementaci.

Je to skvělý nástroj k rozpoznání potřeb a předpokladů klienta a tím k individuálnímu nastavení postupu, což je klíčem k dlouhodobému úspěchu. Trénink a jídelníček musí být nejen dobře sestavený, ale také musí cvičence bavit, jinak do něj nikdy nedá tolik úsilí jako by mohl nebo ho nezvládne dlouhodobě a pořádně dodržovat.

Stalo se ti někdy, že jste s kamarádkou držely stejnou dietu, obě jste vše dodržovaly správně a kamarádka z toho byla nadšená, zhubla a cítila se skvěle, ale ty jsi byla unavená, podrážděná a nezhubla jsi ani deko?

Nebo u tréninku…kámoš musí každou návštěvu posilovny zvedat neskutečné rance, nejlépe pokaždé novou maximálku, řve u toho jako jelen v říji, ale ty jdeš radši v klidu, potichu na své oblíbené stroje a tohle tě vůbec neláká.
Říkáš si proč?
Naše osobnost je geneticky definována a ovlivňována hladinou našich neurotransmiterů, které stojí za veškerými našimi vědomými i nevědomými, fyzickými i mentálními procesy.

Kecají nám do toho jak reagujeme na stres nebo radost, jak regenerujeme, jestli máme rádi řád nebo potřebujeme změnu a mnoho dalšího.

Proto třeba někomu sedí více sacharidů a 5 jídel denně a někomu zase spousta bílkovin a tuků a jen 2 jídla za den. Někdo má rád dynamickou rozcvičku a pestrý rychlý trénink, jiný zase pomalé dlouhé protahování a rád zůstává dlouho u jednoho cviku.

Průkopníkem tohoto směru ve fitness je Christian Thibaudeau, který zároveň učí trenéry a fitness nadšence, jak správně neurotyp rozpoznat a jak s ním pracovat. Rozdělil sportovce do 5 neurotypů, podle vyváženosti 6 hlavních neurotransmiterů (ty zjednodušeně určují, jak na co budeme reagovat – jakou budeme mít povahu a tréninkové a výživové preference).

Neurotransmitery které nás zajímají jsou – dopamin, adrenalin, acetylcholin, GABA, serotonin a glutamát.

Neurotypy dle Christiana jsou :

1A- rádi se překonávají, zvedají těžké váhy, pumpování svalů je moc neuspokojí
1B – lehce se učí novým pohybům, sedí jim výbušné sporty
2A – rychle se nudí, nemají rádi jednotvárný trénink, potřebují častou změnu tréninku
2B – mají rádi typický kulturistický trénink, přemýšlí nad propojením svalů s hlavou, ze všech typů jim nejvíce záleží na jejich postavě a uznání okolí
3 – mají rádi věci pod kontrolou, opakují svoje zaběhlé rituály a tréninky, nemají rádi změny

Podrobněji si jednotlivé typy, jejich trénink a stravu rozebereme v dalším článku.

Pokud k tomu máte nějaké otázky nebo si chcete vyzkoušet trénink a stravu podle svého neurotypu, neváhejte mi napsat na email fitplzen@seznam.cz

Leave a Reply