Blog

Neurotyping

Neurotyping je revoluční způsob, díky kterému můžeme zjistit, jaký typ osobnosti (neurotypu) jste a jak by jste podle toho měli upravit trénink, jídlo a suplementaci.

Je to skvělý nástroj k rozpoznání potřeb a předpokladů klienta a tím k individuálnímu nastavení postupu, což je klíčem k dlouhodobému úspěchu. Trénink a jídelníček musí být nejen dobře sestavený, ale také musí cvičence bavit, jinak do něj nikdy nedá tolik úsilí jako by mohl nebo ho nezvládne dlouhodobě a pořádně dodržovat.

Stalo se ti někdy, že jste s kamarádkou držely stejnou dietu, obě jste vše dodržovaly správně a kamarádka z toho byla nadšená, zhubla a cítila se skvěle, ale ty jsi byla unavená, podrážděná a nezhubla jsi ani deko?

Nebo u tréninku…kámoš musí každou návštěvu posilovny zvedat neskutečné rance, nejlépe pokaždé novou maximálku, řve u toho jako jelen v říji, ale ty jdeš radši v klidu, potichu na své oblíbené stroje a tohle tě vůbec neláká.
Říkáš si proč?
Naše osobnost je geneticky definována a ovlivňována hladinou našich neurotransmiterů, které stojí za veškerými našimi vědomými i nevědomými, fyzickými i mentálními procesy.

Kecají nám do toho jak reagujeme na stres nebo radost, jak regenerujeme, jestli máme rádi řád nebo potřebujeme změnu a mnoho dalšího.

Proto třeba někomu sedí více sacharidů a 5 jídel denně a někomu zase spousta bílkovin a tuků a jen 2 jídla za den. Někdo má rád dynamickou rozcvičku a pestrý rychlý trénink, jiný zase pomalé dlouhé protahování a rád zůstává dlouho u jednoho cviku.

Průkopníkem tohoto směru ve fitness je Christian Thibaudeau, který zároveň učí trenéry a fitness nadšence, jak správně neurotyp rozpoznat a jak s ním pracovat. Rozdělil sportovce do 5 neurotypů, podle vyváženosti 6 hlavních neurotransmiterů (ty zjednodušeně určují, jak na co budeme reagovat – jakou budeme mít povahu a tréninkové a výživové preference).

Neurotransmitery které nás zajímají jsou – dopamin, adrenalin, acetylcholin, GABA, serotonin a glutamát.

Neurotypy dle Christiana jsou :

1A- rádi se překonávají, zvedají těžké váhy, pumpování svalů je moc neuspokojí
1B – lehce se učí novým pohybům, sedí jim výbušné sporty
2A – rychle se nudí, nemají rádi jednotvárný trénink, potřebují častou změnu tréninku
2B – mají rádi typický kulturistický trénink, přemýšlí nad propojením svalů s hlavou, ze všech typů jim nejvíce záleží na jejich postavě a uznání okolí
3 – mají rádi věci pod kontrolou, opakují svoje zaběhlé rituály a tréninky, nemají rádi změny

Podrobněji si jednotlivé typy, jejich trénink a stravu rozebereme v dalším článku.

Pokud k tomu máte nějaké otázky nebo si chcete vyzkoušet trénink a stravu podle svého neurotypu, neváhejte mi napsat na email fitplzen@seznam.cz

Metabolické typy

Tentokrát bych Vás ráda seznámila s teorií metabolických typů.

Na úvod jen něco málo z minulosti. Základy teorie se objevovaly již ve druhé polovině 20.století. Ale nejznámější je v této historii zubař William Donald Kelley. Když se dozvěděl, že má rakovinu slinivky, dokázal se vyléčit změnou stravy. Poté onemocněla i jeho žena, tak se pokoušel uzdravit jí stejným způsobem, ale u ní to nefungovalo. Začal tedy zkoušet naprosto jinou stravu a došel k závěru, že co je pro někoho lékem, druhému může naopak spíš uškodit. Spolu s dalšími lékaři tedy vytvořil metodu pro zjišťování metabolických typů.

Z jejich práce vycházel také William Wolcott, který je považován za tvůrce moderní teorie metabolických typů. U nás je asi největším propagátorem Boris Orava.

Principem metabolických typů je, že každý samozřejmě potřebujeme k životu všechny 3 základní živiny – bílkoviny, tuky a sacharidy, ale v různých poměrech. Někomu vyhovuje více sacharidů a menší podíl tuků a bílkovin, jiný zase sacharidy nepotřebuje téměř vůbec.

Podle tohoto jsou lidé rozděleni do 3-4 metabolických typů.

K jakému typu patříme je dané tím, odkud pocházeli naši předci. Například pokud Vaše geny sahají do jižní Evropy, budou Vám více sedět sacharidy a pochutnáte si na ovoci, naopak pokud máte geny spíše z Ruska nebo severní Evropy, budete mít radši maso a to klidně i to tučnější.

Z hlediska nervového systému záleží na tom, jestli máte dominanci sympatiku nebo parasympatiku.

Sympatický nervový systém „boj nebo útěk“ rozhoduje o vydávání energie, zvyšuje tep a tlak a vyplavuje adrenalin. Spaluje tedy energii.
Na druhé straně parasympatický nervový systém pomáhá energii uchovávat. Řídí procesy ukládání, trávení a výstavby v organismu.

Každý máme jeden z těchto systémů dominantnější. A právě správně nastavenou stravou, dle metabolického typu, můžeme toto vyrovnat a být tak zdravější, silnější a štíhlejší.

Jak zjistíte jaký jste typ?
Možnost je buď z testu krve a moči, analýzou vlasů, stavby těla, atd.. Nebo si můžete vyplnit podrobný test o Vašem stravování, chutích, pocitech, těle…
Tento test používám i já při zjišťování nejvhodnějších stravovacích stylů pro své klienty.

Moje výsledky a pocity s Whole 30

13.01.2019

V tomto článku rozepíši, jak se mi dodržoval program Whole30, jaké jsem měla výsledky a jak jsem se po celou dobu a po skončení cítila. 

1.týden
Ten pro mě byl rozhodně nejnáročnější. Zaprvé si člověk opravdu musí připravovat každé jídlo, které sní a pořád dokola přesně vymýšlet co nakoupit, z čeho a jak uvařit a jak časově skloubit jídlo s prací. Ze začátku pro mě bylo náročné vychytat velikost porcí – tím, že se jí jen 3x denně a já jsem vzhůru klidně 18-20 hodin, porce jsem si nastavila malé a měla jsem docela hlad. Přidávala jsem si tedy odpolední svačiny ( většinou oříšky, občas i kousek ovoce). Asi úplně nejhorší pro mne byl druhý a třetí den, kdy se dostavila sacharidová chřipka. Ta se projevuje v podstatě stejně jako klasická chřipka – člověk je neskutečně unavený, skoro mu nefunguje mozek ( nemohla jsem si vzpomenout na obyčejná slova a nebyla schopná něco vysvětlit), bolí ho hlava. V tyto dny jsem ani nechodila cvičit. Čtvrtý den už byl ale lepší a pomalu jsem si začala zvykat na vaření a postupně si z toho udělala rutinu. 

2.týden

Vzhledem k tomu, že opravdu miluji sladké, hodně jsem se bála, že budu mít neustále chutě a dost možná i program poruším. Velmi mě překvapilo, že už druhý týden, jsem prakticky žádné chutě neměla a fungovala jsem v práci, sportu a ostatních denních úkonech úplně normálně, ne-li ještě lépe než před začátkem w30. Dokonce se mi už srovnal i spánek. Do té doby jsem měla posledních pár týdnů problém s tím, že jsem se kolem 3 ráno vzbudila a už jsem nemohla usnout. Po týdnu dodržování programu jsem začala usínat téměř hned, spala jsem až do rána a cítíla jsem, že spánek je o mnoho kvalitnější a přes den jsem měla spoustu energie. Také se mi postupně začala trochu lepšit pleť.

3.týden

Třetí týden se mi zdál ze všech asi nejjednodušší. Měla jsem spoustu energie, žádné chutě, dobře jsem spala a začaly mi opravdu chutnat potraviny, které jsem předtím třeba ani moc nevyhledávala. Například rajče si normálně dám tak 2x za sezónu od rodičů ze zahrádky, ale teď jsem si na nich opravdu pochutnala. Stejně tak mi třeba mrkev nebo jablko přišly mnohem sladší. Začaly být vidět i výsledky na postavě. Mám problémy se zavodňováním, hlavně na nohách a na nich jsem viděla opravdu velký rozdíl. Stejně tak se mi zmenšilo nafouklé břicho a celkově jsem působila štíhlejším dojmem, ikdyž na váze byl rozdíl minimální. Mytí vlasů mi stačilo třeba i jednou za 3-4 dny, do té doby jsem si vlasy musela mýt téměř každý den a zlepšily se mi i nehty.

4.týden

Poslední týden jsem se cítila pořád fajn, ale už jsem se těšila na konec – až zjistím, které potraviny mi dělají problém a až budu moct trošku zvolnit v dodržování jídelníčku. Pleť už jsem měla úplně čistou a na pohled mi přišlo, že jsem opravdu zhubla. Také jsem zjistila, že mi ani většina zakázaných potravin nechybí, snad jen trochu sýry, smetana a mascarpone. Úplně jsem přestala mít chuť na sladké pití a vše v čem jsou sladidla. Byla jsem opravdu namotivovaná i po skončení pokračovat v podobném duchu dále, jen s tím, že bych si už klidně udělala ze zdravých surovin třeba palačinky, něco zdravého upekla a zařadila mléčné výrobky. 

Testovací fáze

Testovací fázi jsem neudělala úplně správně, takže do podrobna chci otestovat co přesně mi vadí až po druhém whole30. Zjistila jsem, že nejspíše nebudu moct mléko – dala jsem si cappuccino a hned druhý den jsem se probudila s pletí plnou pupínků. Ale bohužel už nevím, jak jsem na tom s ostatními mléčnými výrobky. Miluji sýry a dezerty ze smetany a mascarpone, proto se chci pak zaměřit na otestování jednotlivých druhů mléčných výrobků. Může se stát, že mi budou vadit všechny typy, ale klidně také, že třeba tvrdé sýry nebo cokoliv jiného, budu moct do jisté míry zařazovat. Popravdě jsem čekala, že na pečivo také nebudu mít nejlepší reakci, protože ho jím celkem dost, ale překvapivě mi lepek nevadí. Ještě se mi úplně nezdála reakce pleti na arašídy, ale nejsem si 100% jistá, takže na to se také zaměřím tentokrát. V podstatě jsem, ale jiné problémy nepozorovala a ostatní potraviny mi asi v rozumné míře nevadí.

Výsledky:

* lepší pleť, vlasy a nehty
* téměř bez hladu a chutí – člověk pozná, kdy se má najíst
* více energie (žádné výkyvy během dne), lepší spánek, lepší nálada
* lepší postava – nebyla jsem nafouklá ani zavodněná a podle mě ubyl i tuk

Samozřejmě každého nejvíce zajímal rozdíl ve váze a postavě. Na váze jsem za těch 30 dní šla dolů „pouze“ cca 1,5kg, ale váha je opravdu jen číslo a neřeším ji. Na centimetry a pohled, ale byly rozdíly mnohem větší. 

lýtko -2cm
stehno -3cm
zadek -3cm
břicho v nejširším místě -2cm
pas -5cm
prsa -2cm

srovnávací fotka přesně po 30dnech

Whole 30

08.01.2019

Tento stravovací směr jsem držela už v říjnu 2018. A 14.1.2019 jsem do toho šla znovu 🙂 Kdo mě zná, ten ví, že miluji jídlo a vůůůbec nemám silnou vůli. A přesto jsem se rozhodla držet nejstriktnější „dietu“ jakou znám, vydržela jsem to celých 30 dní a ještě se k tomu chci dobrovolně znovu vrátit. V tomto článku chci napsat co mě k takovému stravování vedlo, co to vlastně vůbec je a jaké to má benefity a výsledky a popíši „testovací fázi“, která následuje po skončení 30 denní výzvy. Druhou challenge budu postupně sdílet s Vámi. 

Co je whole30?
Jedná se o krátkodobý (30 dní a více) nutriční restart podle programu manželů Hartwigových. Jeho cílem je skoncování s nezdravými stravovacími návyky, obnovení zdravého metabolismu, úprava zažívání, zlepšení imunitního systému a srovnání hormonů. Také díky tomu můžete přijít na potravinové intolerance, objevit potraviny, které Vám prostě nesedí a vyřešit nebo alespoň zmírnit projevy autoimunitních onemocnění. Říkáte si, jak můžete vyléčit třeba takovou depresi, bolest kloubů nebo ekzém pouhým zlepšením jídla? Většina našeho imunitního systému leží ve střevech a pokud stále dokola jíme nějaký potravinový alergen nebo toxin a ten napadá střevní stěnu, je tím neustále oslabován imunitní systém a časem může dojít až k vypuknutí autoimunitního onemocnění.  Téma střevního mikrobiomu je v poslední době hodně omýlané a určitě bych ho ráda rozvedla více. Toto téma je ale tak obsáhlé, že to bude na samostatný článek. 

 

Co mě vedlo k whole30?
Asi největším důvodem pro mě byly problémy s pletí. Od vysazení HA (což je asi 5 let) mě trápí špatná pleť. Snažila jsem se to řešit všemi možnými způsoby, ale bez větších a hlavně trvalých výsledků. Lékaři u takového problému řeší buď jen vnější projevy a nebo jsou další možností léky (ATB a kortykoidy). Léky jsem samozřejmě brát nechtěla, hledala jsem tedy jiný způsob, jak řešit problémy vnitřně. 

Také jsem delší dobu měla problémy se spánkem. Usnula jsem téměř hned, ale po cca 3 hodinách jsem se vzbudila a už neusnula. Přes den jsem tedy byla strašně unavená a už to zasahovalo do mého běžného fungování. 
Hubnutí pro mě nebylo vlastně vůbec důležité, ale samozřejmě jsem si říkala, když už budu držet takto striktně jídlo, bylo by fajn i to. 
V co jsem ale doufala, že mi w30 pomůže se zavodňováním. 
 

Teď k samotnému whole30

Na 30 dní vyřadíte z jídelníčku všechny potencionálně škodlivé potraviny – průmyslově zpracované potraviny, cukr, mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, alkohol, sladkosti, sladidla atd…

V podstatě jíte jen maso, ryby, vejce, zeleninu, ořechy (krom arašídů – to je totiž luštěnina), zdravé oleje a v rozumné míře ovoce a brambory. Vše by mělo být v co nejlepší kvalitě – domácí, farmářské, bio, … Co všechno můžete najdete na whole30.com/downloads/book-shopping-list.pdf a  spoustu dalších informací na stránkách www.paleosnadno.cz a nebo v angličtině na www.whole30.com
Rozhodně doporučuji přečíst si knihu 
Jídlo na prvním místě a to nejen těm, kteří uvažují nebo se rozhodli jít do whole30, ale i každému, kdo má nějaký zdravotní problém nebo chce mít základní povědomí o tom, co se děje v těle a jak nás ovlivňují různé potraviny. Jestli mohu říct, že mi nějaké knížky změnily život, tak tahle je rozhodně jedna z nich. Knížka je plná informací a napsaná tak, že i úplný laik pochopí relativně složité procesy v těle. Tato knížka Vás rozhodně nakopne k lepšímu životnímu stylu 🙂

Budete jíst 3 plnohodnotná jídla denně, každé bude obsahovat bílkoviny, tuky a zeleninu. Nemusíte nic počítat, jíte intuitivně a ze začátku Vám k tomu pomůže tato pomůcka – whole30.com/downloads/whole30-meal-planning.pdf. Pokud budete mít hlad, dlouhý den nebo třeba půjdete cvičit, je dovolená svačina, ale pokuste se dostat na 3 jídla denně. Z povolených surovin také nesmíte dělat zdravé verze nepovolených jídel – jako palačinky, chléb, různé dorty, ale ani smoothie. Jde o to, naučit se jíst opravdové jídlo a když si uděláte byť zdravé palačinky, může být Vaše psychologická reakce stejná jako u nezdravé verze. 
 

Na konci whole30
Po dokončení programu následuje „zařazovací fáze“, ve které postupně zkoušíte vracet do jídelníčku různé skupiny potravin a čekáte, jak na to bude Vaše tělo reagovat. V knížce doporučují 1.den držet klasicky w30 a ke každému jídlu zařadit něco z určitě skupiny alergenů, poté držet 2 dny zase čisté w30 a pozorovat co se děje a znovu vyzkoušet další skupinu. Takže napřiklad 1.den se rozhodnu pro mléčné výrobky a dám si svá klasická jídla + k snídani navíc jogurt, k obědu napřiklad kousek sýra a po večeři zmrzlinu. Druhý a třetí den držíte zase striktně a pozorujete jeslti třeba nemáte nějaké zažívací problémy  nebo jestli Vám nevyskákala vyrážka, nebolí Vás hlava atp.. Podle toho usoudíte, jestli Vám tyto potraviny sedí nebo ne. Čtvrtý den vyzkoušítě napřiklad obiloviny – k běžným jídlům si navíc dáte třeba bagetku, těstoviny a žitný chléb. A zase pozorujete, jaké máte reakce. Tento postup opakujete tak dlouho, dokud neotestujete všechno , co by Vám potencionálně mohlo dělat nějaký problém.

Po dokončení programu se změní Váš pohled na jídlo, pochutnáte si na zdravých věcech, které Vás předtím vůbec nelákaly, nebudete mít chutě, nejspíš něco zhubnete, budete mít více energie, lepší náladu, kvalitnější spánek a nebudete muset myslet na jídlo každé 3 hodiny . 


 Velká část lidí uvádí zlepšení či úplné vyléčení mnoha chorob spojených s životním stylem a stravováním* :

• vysoký krevní tlak • vysoká hladina cholesterolu • diabetes • astma • alergie • infekce vedlejších nosních dutin • kopřivka • onemocnění kůže • endometrióza • neplodnost • migrény • deprese • bipolární porucha • pálení žáhy • artritida • bolest kloubů • dysfunkce štítné žlázy • chronický únavový syndrom • lupus • syndrom propustného střeva  • Crohnova nemoc • dráždivý tračník • celiakie • divertikulitida • ulcerózní kolitida

(* Pokud se léčíte s nějakou chorobou či máte předepsané nějaké léky, vždy svůj plán dodržovat Whole30 konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.)

Jak to celé probíhalo u mě a jestli mi to pomohlo vyřešit moje problémy, popíši v dalším článku.